Борючись у російських обіймах

Posted: Травень 2, 2010 in Новини
Переклад статті Фрідберта Пфлюгера (FRIEDBERT PFLÜGER), професора міжнародних відносин Королеського Коледжу м. Лондон, члена національного правління Християнсько-демократичного союзу, ФРН.
Опубліковано: 29 квітня 2010 року, The New York Times.
http://www.nytimes.com/2010/04/30/opinion/30iht-edpflueger.html

УКРАЇНА, КИЇВ – У вівторок я став свідком бунтів у Верховній Раді. Депутати влаштовували бійки, застосовували димові шашки, кидали яйця, від яких спікер захищався за допомогою трьох парасольок.

Боротьба підкреслює поляризацію України між західним регіоном, який вважає себе частиною Центральної Європи, та східним, що тяготіє до Росії.

Але ж чому такі пристрасті?

Пусковим гачком стала дивна угода, що була підписана за містичних (cloak-and-dagger) обставин за шість днів до того між президентами Росії та України. Вона і була представлена у вівторок для ратифікації.

Угода передбачає 30% знижку ціни на російський газ та гарантовані його поставки більш ніж на 10 років. В обмін на це аренда Росією чорноморського порту м. Севастополя, місця перебування російського чорноморського флоту, була продовжена на 25 років. Враховуючи той факт, що ціни на газ знижуються,   український Президент Янукович міг домогтися зниження ціни без поступок у Чорному морі.

Насилля в парламенті виглядає жахливо. Проте однаково недостойно підписувати довгострокові міжнародні договори поза спинами спільноти, а потім домагатися протягти їх через шість днів у парламенті. Протистоянь уникнути було неможливо.

На початку свого президентства Янукович, здавалося, намагався об’єднати країну і просував покращення стосунків з Заходом. 5-го березня він зробив державний візит до Брюсселя, де зустрівся з Президентом Єврокомісії Хосе Мануелем Баррозо, щоб обговорити спільні цінності, енергетичну безпеку та питання створення зони вільної торгівлі.

Янукович також сказав, що Україна буде працювати над зобов’язаннями по програмі МВФ для того, щоб отримати частину з 18, 6$ млрд.  кредиту. Боротьба між Януковичем та його візаві Тимошенко після призначення прем’єром Миколи Азарова здавалося почала спадати.

Сьогодні ж маємо ознаки того, що візит до Брюсселя в дійсності був лише косметичним, а увага Януковича насправді була зосереджена на розвитку стосунків з Москвою. Починаючи з 5 березня вже відбулося принаймні сім україно-росйський зустрічей на найвищому рівні (по одній на тиждень). Ще чотири зустрічі намічено провести до 17 травня.

Вночі, перед незабутньою сесією Верховної Ради, російський прем’єр-міністр Володимир Путін зробив несподіваний візит до Києва, щоб запропонувати довгий список об’єднавчих проектів. Зокрема запропонував: кооперацію у побудові нових ядерних реакторів (це у 24 річницю Чорнобильської трагедії!), створити міст між Росією та Кримом, співробітництво у авіобудуванні та доступу Росії до систем зберігання та транспортування газу в Україні.

Україно-російська угода фактично ставить крапку у будь-якій можливості вступу України до НАТО. В той час, коли НАТО та ЄЕС коливалися відносно конкретних дій стосовно України, Кремль точно знав, що йому потрібно.

Можливо навіть після ратифікації угоди Янукович буде намагатися підписати договір про зону вільної торгівлі з ЄЕС та створити з ним енергетичне співтовариство. Україна мала можливість використовувати фінансування з боку ЄЕС (особливо кредити від ЄБРР).

Проте лише Кремль, принаймні на данний момент, визначає як і наскільки глибоко Україна може інтегруватися у європейькі структури. Європа, яка послаблена внутрішніми баталіями в Греції, відмовчується.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s