Tижневик Times Higher Education (THE) опублікував щорічний рейтинг вищих навчальних закладів світу

Posted: Жовтень 15, 2010 in Новини, Студентам

Видання, яке є додатком до британської газети Times, складає список кращих вузів планети, починаючи з 2004 року. За даними рейтингу 2009-го року, перші десять позицій традиційно займають вузи США та Великобританії:

1. Гарвардський університет, США (Harvard University).
2. Кембріджський університет, Великобританія (University of Cambridge).
3. Йельський університет, США (Yale University).
4. Університетський коледж Лондона, Великобританія (University College London).
5. Імперський коледж Лондона, Великобританія (Imperial College London).
6. Оксфордський університет, Великобританія (University of Oxford).
7. Університет Чикаго, США (University of Chicago).
8. Прінстонський університет, Великобританія (Princeton University).
9. Массачусетський технологічний інститут, США (Massachusetts Institute of Technology).
10. Каліфорнійський технологічний інститут, США (California Institute of Technology).

Повний список розміщено на сайті: http://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2009/results

Щодо першої позиції рейтингу, то шостий рік підряд кращим університетом світу був визнаний Гарвардський університет (загалом американські університети займають 54 позиції з 200 можливих). Вище за всіх серед британських учбових закладів піднявся Кембріджський університет, який зайняв 2 місце, знов випередивши своїх одвічних конкурентів з Оксфорда (британських вузів в списку 29).

Незважаючи на високі позиції вузів США та Великобританії з року в рік їх наздоганяють азіатські вузи, котрі завойовують все більше позицій в цьому рейтингу. Вище за всіх в рейтингу серед азіатських вузів – Токійський університет, який займає 22-гу позицію, за ним слідує Університет Гонконгу – 24-та позиція (частка азіатських вузів в нинішньому році вже сягнула 32-ох). На думку експертів така помітна присутність азіатських учбових закладів пояснюється масивними фінансовими вливаннями, які здійснюють уряди країн Азії в свої кращі університети.

Українських вузів в цьому рейтингу не опинилося. З країн СНД в рейтинг потрапили тільки двоє російських університетів – Московський державний університет Ломоносова (МГУ), який отримав 155-ту сходинку і Санкт-Петербурзький державний університет (СПбУ) – 168-е місце.

При складанні рейтингу враховувалася думка 9 тис. вчених і 3 тис. працедавців. Оцінювання проводилось за рівнем якості освіти, що здобувається.

Розглянемо детальніше світові рейтинги вузів і які переваги від публікування українських вузів в рейтингах.

Рейтинги вузів – жвавий інтерес і суперечливі оцінки в практично будь-якій країні світу, навіть там, де існування системи вищої освіти без рейтингів вже неможливо представити. Не випадково Європейська комісія в даний час фінансує розробку нового багатовимірного міжнародного рейтингу вищих учбових закладів, а також декілька інших проектів по суміжній тематиці. З кожним роком ці дані набирають все більше ваги і стають загальноприйнятою повсякденною практикою як для окремих країн, так і для міжнародного співтовариства в цілому.

Вперше список кращих вузів опублікував в 1983 році американський журнал US News & World Report. З тих пір очікування щорічних рейтингів стало звичною справою для майбутніх студентів, професури і працедавців у всьому світі. Якщо молодь може вибрати для себе більш гідний учбовий заклад, то керівництво вузу і професура – виявити недоліки, порівняти свою позицію з позицією конкурентів і, можливо, отримати додаткові кошти від держави. А ось для працедавця – сигнал про те, що претендент може володіти глибшими знаннями. Тому що, чим вища позиція вузу в міжнародному рейтингу, тим більше популярний він серед студентів і батьків, готових сплатити дороге навчання.

Провідні корпорації світу, як правило, орієнтуються на результати двох найбільш впливових міжнародних рейтингів – THE QS World University ranking, який є освітнім додатком до британської газети The Times, і ARWU, розроблений фахівцями Шанхайського університету Хіа Тон.

Потрапити в Шанхайський рейтинг – завдання не з легких. Одним з основних критеріїв оцінки якості освіти є кількість нобелівських лауреатів серед випускників і викладачів вузу. Творці рейтингу для The Times менш вимогливі до науково-дослідної діяльності і більше покладаються на оцінки вузу академічним співтовариством і працедавцями. В українських провідних університетів є хороший шанс потрапити в рейтинг The Times. Правда, адміністрація наших вузів не прагне заявити про себе.

Не дивлячись на відносно юний вік такого явища, як рейтинги вищих учбових закладів вони вже зайняли своє місце в системі оцінки якості освіти і ефективності наукової діяльності вузів. Вони стали одним з елементів забезпечення прозорості системи вищої освіти. Сьогодні рейтинги є одним з джерел інформації, яке використовується при ухваленні управлінських рішень як самими вузами, так і державними структурами, наприклад, по питаннях фінансування тих або інших учбових закладів.

Цінність і важливість рейтингів вузів як вимірювальний інструмент для сфери вищої освіти в даний час незаперечна, і представники європейського істеблішменту це чудово розуміють. Так, під час головування Франції в Європейському Союзі (ЄС) був ініційований проект по розробці нового міжнародного рейтингу університетів з метою виправити недоліки, характерні для міжнародних рейтингів, що існують сьогодні. Як приклад можна привести спотворення, пов’язані з культурними і мовними аспектами, зосередженість переважно на дослідницькій місії університетів і так далі. Однією з особливостей майбутнього рейтингу стане його орієнтація на декілька вимірів: викладання і навчання, дослідницька активність, інтернаціоналізація, наявність регіональних і соціально-орієнтованих програм. Це означає, що різні користувачі і цільові групи зможуть отримати рейтинги, відповідні саме їх інтересам.

На даний момент створений спеціальний консорціум (CHERPA – Consortium for Higher Education and Research Performance Assessment), який займатиметься розробкою і складанням пілотного рейтингу. Його результати обіцяють презентувати в травні 2011 року.

В Україні до недавнього часу жоден з вищих учбових закладів не був представлений в світових рейтингах університетів (окрім, мабуть, рейтингу Вебометрікс, де найбільш «успішний» український вуз зустрічається на 1481 місці). У нинішньому році декілька українських вузів увійшли до «Рейтингу провідних університетів світу», підготовленого російськими дослідниками. І, судячи по кількості українських вузів, потрапили в нього тільки ті учбові заклади, які були готові до співпраці. Укладачі міжнародних рейтингів, що намагалися встановити контакт з українськими вузами і що бажають отримати від них необхідну інформацію, скаржаться на те, що ті просто ігнорують подібні пропозиції, не вважаючи їх за особливо цікаві і важливі.

Для того, щоб стати частинкою міжнародних рейтингів, перш за все потрібно бути готовим до співпраці з організаціями, які займаються їх складанням. Вуз повинен зібрати точну і достовірну інформацію про свій потенціал і діяльність і своєчасно надати її в організацію, відповідальну за складання рейтингу.

На прикладі рейтингу «Тimes» можна оцінити, які переваги університету дає позиція в міжнародному рейтингу:
Вуз з’являється на сайті міжнародного рейтингу, куди щодня заходять сотні тисяч відвідувачів зі всього світу.

Веб-сторінка містить інформацію про вуз, з якою його представники можуть самостійно працювати: доповнювати, редагувати і так далі.

Інформація про вуз публікується в друкарському довіднику Times Higher Education – QS (в разі появи університету в ТОП-500).

Інформація про вуз стає доступною для різних країн.

Вуз може запрошувати іноземних студентів, викладачів, дослідників, таким чином підвищувати фінансові інвестиції в економіку країни.

Потрапляючи в міжнародний рейтинг, вуз інтегрується в світову освітню систему і відповідає її основним критеріям.

Це тільки деякі з можливостей, що відкриваються перед вітчизняними ВНЗ завдяки світовим рейтингам. Основним завданням розробників рейтингів залишається їх подальша модернізація, а для різних цільових груп – навчитися мудро користуватися їх результатами.

Повинні минути роки, перш ніж наші вузи братимуть участь в рейтингах. Для цього нам потрібно розвиватись в науковому плані і ростити нобелівських лауреатів. Світові рейтинги – це те, в що варто вкладати сили.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s