Падіння освітньо-наукового рівня ВНЗ України в результаті скорочення держзамовлень і проведення пенсійної реформи?

Posted: Січень 21, 2011 in Новини, Різні думки

Раніше повідомлялося, що скорочення держзамовлення у ВНЗ потягне за собою звільнення викладачів. Тепер же спробуємо передбачити кого з викладачів буде звільнено в першу чергу. Можливо хтось очікує, що патріотів. Можливо і так, але я вважаю, що звільнять (вірніше звільняться за своїм бажанням) працюючих пенсіонерів. Також я вважаю, що це призведе до нищівного падіння престижу української науки в очах світової спільноти.

Поглянемо на пенсійну реформу, яку запропонував Тігіпко С.Л. Рекомендую переглянути офіційний сайт присвячений пенсійній реформі: http://www.pension.kiev.ua/

На цьому сайті Ви знайдете цікаву порівняльну таблицю попередніх норм і норм, які пропонується запровадити у пенсійному забезпеченні: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc34?id=&pf3511=39220&pf35401=180928.

Пенсійне забезпечення наукового (науково-педагогічного) працівника визначається Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність”.

Урядом пропонується суттєво (на 37, 75%)  скоротити розмір пенсій працюючим пенсіонерам-викладачам. В статті 24 пропонується вираз:

Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику виплачується незалежно від його доходів, одержуваних після виходу на пенсію.

замінити на:

Пенсія, призначена відповідно до цієї статті, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії згідно із цим Законом, Законами України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата України”, виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, а після звільнення з таких посад – у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.

Враховуючи відміну положення

За кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, визначений частиною другою цієї статті, пенсія збільшується на один відсоток заробітної плати, але не може бути більше 90 відсотків середньомісячної заробітної плати.

можна припустити, що це скорочення пенсій для працюючих пенсіонерів буде більш суттєвим.

При зменшенні навантаження і пенсій пенсіонер буде обирати між достойною пенсією і роботою на частку ставки + малою пенсією.  Оскільки в обох випадках доходи будуть приблизно однаковими, то швидше за все працюючі пенсіонери виберуть повну пенсію.

До чого тут якість науки спитаєте Ви?

Для відповіді на це запитання звернімося до міжнародної практики оцінювання якості освіти. Існують об’єктивні рейтинги ВНЗ світу, про які говорилося в статтях:

https://tarasvasiliev.wordpress.com/2010/10/15/щотижневик-times-higher-education-the-опублікував-щорічни/

https://tarasvasiliev.wordpress.com/2010/08/16/шанхайський-університет-склав-списо/

Зокрема, рейтинг газети Таймс спирається на 13 окремих показників. Серед цих показників фігурує індекс цитування (його внесок оцінюється у 32,5%), індекси якості викладацького персоналу (30%), індекси об’ємів наукових досліджень (30%), індекси міжнародної співпраці (5%), індекс впровадження наукових розробок (2,5%).

Не є секретом те, що серед професорів ВНЗ України переважна більшість пенсіонери або люди перед пенсійного віку. Саме вони мають багато статей у закордонних журналах. Також учні цих людей працюють в повідних ВНЗ світу, тому через багатьох працюючих пенсіонерів підтримуються зв’язки з міжнародними науковими школами. Звільнення цих працівників може призвести до: погіршення якості викладацького складу ВНЗ,  зменшення об’ємів наукових досліджень (вимірюється кількістю статей у провідних наукових журналах за останні 5 років), а також зниження рівня міджнародної співпраці. Тобто ВНЗ в міжнародних рейтингах опустяться ще нижче і повернуть свої (і без того погані) позиції через значний проміжок часу.

Що можна зробити натомість? Я вважаю, що потрібно залишити пенсійне забезпечення працюючих пенсіонерів на сучасному рівні, бо зменшення пенсій не призведе до заощадження бюджетних коштів, а призведе до їх перерозподілу. Для підвищення рейтингу українських ВНЗ слід провести кампанію популяризації досягнень науки в світових засобах масової інформації. Важливо провести оновлення здобутків. Багато досліджень ще не застаріли, тому їх можливо доповнити і перевидати. Потім, необхідно лобіювати видання перекладів монографій вітчизняних авторів англійською мовою в провідних наукових видавництвах, таких як Springer або Elsevier.Taras Vasiliev на конкурсі BUBA 2011

Advertisements
Коментарі
  1. Наталія коментує:

    До цього часу не зрозуміло, що буде з пенсіями тих науково-педагогічних працівників, які вийшли на пенсію до впровадження реформи і працюють. Зустрічаються різні думки: пенсія автоматично буде понижатися, але ж необхідна заява пенсіонера для перерахунку пенсії та дані про зарплату; зустрічається думка, що до працюючих пенсіонерів, які вийшли на пенсію раніше реформи, змін не буде. Хотілося б знати точно.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s