Спеціалісти 2002-2011 років доплачуватимуть за диплом магістра понад 8000 грн.? Ціна питання 5 млрд. грн.?

Posted: Травень 13, 2011 in Новини, Різні думки

В проекті Закону “Про вищу освіту” від народних депутатів (проект Мірошниченко Ю.Р.) Проект закону “Про вищу освіту” в прикінцевих положеннях в абзацах 5-6 зазначається:

5. Установити, що з моменту набрання чинності цим Законом, особа, яка здобула вищу освіту освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра має право на зайняття також посад, передбачених для освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста.
6. Установити, що особи, які здобули вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста до 2002 року, мають права, передбачені цим Законом для освітнього рівня магістра.

Але досі було так, що спеціаліст — освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти особи, яка на основі освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра здобула повну вищу освіту, спеціальні уміння та знання, достатні для виконання завдань та обов’язків (робіт) певного рівня професійної діяльності, що передбачені для первинних посад у певному виді економічної діяльності, а магістр — освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти особи, яка на основі освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра здобула повну вищу освіту, спеціальні уміння та знання, достатні для виконання професійних завдань та обов’язків (робіт) інноваційного характеру певного рівня професійної діяльності, що передбачені для первинних посад у певному виді економічної діяльності. (Діючий Закон України “Про вищу освіту”, ст. 8, п. 3-4 ). Тобто різниця між спеціалістом і магістром була лише в двох словах, що на практиці означало фактичну рівність дипломів магістра і спеціаліста при влаштуванні на роботу. Це і відображено у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників (затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 16 лютого 1998 р. N 24 ).  Дуже рідкісні  обмеження для спеціалістів стосувалися лише творчих посад (наприклад, художників-дизайнерів). І то ці обмеження полягали не у можливості займати ту чи іншу посаду, а у критеріях, яким повинен відповідати фахівець. Як правило, спеціаліст повинен був або мати дворічний стаж роботи на посаді нижчого рівня, або — стаж, що на рік більше за стаж працівника з кваліфікацією магістра.  Отже, можна зробити висновок, що у разі прийняття подібного Закону  кваліфікація спеціаліста, здобута після 2002 року, буде прирівняна до кваліфікації бакалавра, яка досі передбачала значні обмеження при працевлаштуванні.

Таким чином, виникає слушне запитання. Чи не призведуть такі зміни до економічних втрат для працюючих спеціалістів? Наприклад, цілком може виникнути ситуація, коли випускники-спеціалісти 2002-2011 років вимушені будуть довчатися на магістра.  А це немалі гроші! В Запорізькій державній інженерній академії навчання на магістра за інженерними спеціальностями в середньому коштує близько 8000 гривень!

http://pk.zgia.zp.ua/info/day_prices_2011.html 

Враховуючи й те, що лише держзамовлення на спеціалістів у 2010 році становило приблизно 64тис. осіб, ціна питання принаймні для 640 тис. громадян України становитиме загалом понад 5 мільярдів гривень!

PS: Якщо ж автори ПЗ “Про вищу освіту” бажають розширити права бакалавра до прав спеціаліста, то потрібно разом з прийняттям Закону внести зміни в той же таки довідник для того, щоб чітко розмежувати права бакалавра і магістра. Бо інакше вийде так, що бакалаври і магістри будуть майже рівними при працевлаштуванні, чого не існує в світовій практиці.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s